Συμμετοχή στο μαθητικό διαγωνισμό

Η φιλία .... μια φορά

Ένα από τα εργαστήρια δεξιοτήτων με τα οποία ασχοληθήκαμε τη φετινή χρονιά ήταν το “European School Radio. Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο”. Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το ραδιόφωνο, γνώρισαν τη διαδρομή του ραδιοφώνου, τα είδη του, εξοικειώθηκαν με τις δυνατότητες επικοινωνίας και ενημέρωσης μέσου του ραδιοφώνου, γνώρισαν το επάγγελμα του δημοσιογράφου, ηχογράφησαν αφιέρωση η οποία αναμεταδόθηκε από ραδιοφωνικό σταθμό της πόλης μας, κατασκεύασαν τα δικά τους ραδιόφωνα. Τελικός στόχος αυτής της προσπάθειας ήταν η συμμετοχή μας στο μαθητικό διαγωνισμό του European School Radio “Κάν’ το ν’ ακουστεί” με θέμα “Η δύναμη της φιλίας”, με υλικό που δημιουργήθηκε από τους ίδιους τους μαθητές μας. Το 1ο τμήμα του σχολείου μας συμμετείχε με το τραγούδι “Δώσε μου το χέρι” και το 2ο τμήμα με το ραδιοφωνικό μήνυμα “Τα παιδιά της φιλίας μπορούν”.

Φιλία σε όλο τον κόσμο!
Τα παιδιά της φιλίας